+44 7841 113613   +90 531 505 0923   London, UK     cigdem@uniquelec.co.uk

İngiltere'de Burslu Üniversiteler

Burs, bir öğrencinin eğitimlerini ilerletmesi için bir mali yardım ödülüdür. Burslar, genellikle bağışçının veya ödülün kurucusunun değerlerini ve amaçlarını yansıtan çeşitli kriterlere dayanarak verilir. Burs parasının geri ödenmesi gerekmez.

İngiltere’de lisans eğitimi genellikle üç yıl sürmektedir. Sadece tıp, diş hekimliği ve mimarlık gibi programlar okulla bağlı olarak zaman zaman daha uzun sürelidir. Lisans Eğitimi genellikle her yıl Eylül sonu-Ekim başı gibi başlamaktadır. Az da olsa bazı okulların başlangıcı istisna olarak Ocak – Şubat dönemlerinde de başlamaktadır.

Türk öğrencilerin İngiltere’de lisans eğitimi alabilmeleri için öncesinde 1 yıllık bir hazırlık (Foundation) programlarına katılmaları gerekmektedir. 

Foundation Programın amacı eğitim sistemi İngiltere’den farklı olan ülkelerden gelen öğrencilerin oradaki eğitim sistemine adapte olmalarını sağlamak ve eğitimlerindeki eksik kredileri tamamlamaktır. Foundation programı almadan bir programa kabul olmak oldukça çok zordur. Ancak not ortalaması ve İngilizce seviyesi çok yüksek olan öğrenciler yada Türkiye’deki lisesi bünyesinde IB, A Level gibi diplomaları alan öğrenciler direk olarak 1. sınıftan başlayabilmektedirler.

Foundation eğitimi bazı üniversitelerin kendi bünyelerinde ve bazen de özel kurumlar tarafından verilmektedir. Her kurumdan alınan her Foundation eğitimi her üniversite ve her bölüm tarafından kabul görülmeyebilir. Bundan dolayı öğrenciler Foundation eğitimlerine başlamadan önce mutlaka nerelerde ve hangi bölümlerde geçerli olduklarına dikkat etmelidirler. Foundation eğitimine katılabilmek için orta seviye üzeri bir İngilizceye sahip olmak gerekmektedir. Bazı Foundation programı veren okullar bu programa katılmak için minimum IELTS 6.5 İngilizce seviyesini şart koşmaktadırlar.

* İngiltere’de Burslu Üniversiteler Burs seçenekleri için danışmanımıza başvurun.

Başa dön
×