+44 7841 113613   +90 531 505 0923   London, UK     cigdem@uniquelec.co.uk

İngiltere'de Üniversite Programları

İngiltere’de lisans eğitimi genellikle üç yıldır. Zaman zaman üniversiteye bağlı olarak sadece tıp, diş hekimliği ve mimarlık gibi programlar daha uzun sürmektedir. Lisans eğitimi genellikle her yıl Eylül sonu-Ekim başı gibi başlamaktadır. Nadir de olsa bazı okullar lisans eğitimine Ocak – Şubat aylarında başlamaktadır.

Türk öğrencilerin İngiltere’de lisans eğitimi alabilmeleri için öncesinde 1 yıllık bir hazırlık (Foundation) programına katılmaları gerekmektedir. Bir yıllık hazırlık programının amacı, eğitim sistemi İngiltere’den farklı olan ülkelerden gelen öğrencilerin İngiltere’deki
eğitim sistemine adapte olmalarını sağlamak ve eğitimlerindeki eksiklikleri tamamlamaktır. Bir yıllık hazırlık programına katılmadan herhangi bir programa kabul olmak oldukça zordur. Ancak not ortalaması ve İngilizce seviyesi çok yüksek olan öğrenciler ya da Türkiye’de eğitim aldığı lise bünyesinde IB, A Level gibi diplomaları olan öğrenciler hazırlık programına katılmadan 1. sınıfa başlayabilmektedir.

Bir yıllık hazırlık eğitimi, bazı üniversitelerin kendi bünyesinde verilirken kimi zaman da özel kurumlar tarafından verilmektedir. Her kurumdan alınan hazırlık eğitimi, her üniversite ve her bölüm tarafından kabul görmeyebilir. Bundan dolayı öğrenciler hazırlık eğitimlerine başlamadan önce hazıırlık eğitimlerinin nerelerde ve hangi bölümlerde geçerli olduklarına mutlaka dikkat etmelidir. Hazırlık programına katılabilmek için orta seviyenin üzerinde bir İngilizceye sahip olmak gerekmektedir. Hazırlık eğitimi veren bazı okullar, bu programa katılmak için IELTS’ten minimum 6.5 almayı şart koşmaktadır.

İngiltere Üniversite Paketleri

Silver Paket

Gold Paket

Başa dön
×