fbpx

İngiltere'de İlkokul Ve Ortaokul Eğitim Danışmanlığı

İngiltere’de eğitim sistemi dört ana bölümden oluşmaktadır: İlköğretim, ortaöğretim, ileri eğitim ve yüksek öğrenim. Birleşik Krallık’taki çocuklar yasal olarak, 16 yaşına kadar ilk ve ortaöğretime devam etmek zorundadır.

Birleşik Krallık’taki eğitim sistemi de şu “anahtar aşamalar”a bölünmüştür:

  • Anahtar Aşama 1: 5-7 yaş arası
  • Anahtar Aşama 2: 7-11 yaş arası
  • Anahtar Aşama 3: 11-14 yaş arası
  • Anahtar Aşama 4: 14-16 yaş arası

Genel olarak ilkokulda 1. ve 2. aşamalar uygulanırken 11 yaşındaki bir öğrenci ortaöğretime geçip 3. ve 4. aşamaları bitirecektir.

Öğrenciler her aşamanın sonunda değerlendirilir. En önemli değerlendirme, öğrencilerin GCSE veya Genel Orta Öğretim Sertifikasını takip eden 16 yaşında yapılır. Öğrenciler GCSE’lerini tamamladıktan sonra, eğitime devam etme, yüksek öğrenimden yararlanma, okulu bitirme veya iş hayatına atılma seçeneklerine sahiptir.

İngiltere’de eğitim sistemi beş ana bölüme ayrılmıştır:

İlköğretim
İlköğretim, İngiltere’de 5 yaşında başlar ve İngiltere eğitim sistemi altında 1. ve 2. aşamaları içeren 11 yaşına kadar devam eder. İlköğretim hakkında daha fazla bilgi için lütfen British Council sayfasını ziyaret edin.

Ortaöğretim
11-16 yaşları arasında öğrenciler, 3. ve 4. basamaklar için ortaöğretime başlayıp GCSE‘leri alma yolunda ilerleyeceklerdir. Birleşik Krallık’taki ortaöğretim hakkında daha fazla şey öğrenecekler ve ortaöğretimin neleri içerdiğini bileceklerdir. İngiltere’de ilk ve orta öğretim zorunludur; 16 yaşından sonra eğitim isteğe bağlıdır.

Başa dön
×